Novinky

Co nesmí chybět v žádné koupelně

Pro mnoho z nás je pěkně vypadající koupelna důležitou součástí domova. Není to jen místnost, kde v rychlosti provedeme nezbytnou hygienu a zbytečně se tu nezdržujeme. Trávíme tu čas hned po probuzení a relaxujeme po dlouhém dni v práci, proto se tu chceme cítit příjemně. Co by nemělo chybět v žádné koupelně, tedy ani v té vaší?

Než začnete zařizovat koupelnu

Koupelna by měla být vybavena hlavně prakticky, je třeba však dbát i na design. Výběr koupelnového nábytku však bez trochy inspirace nemusí být zcela jednoduchý. Pokud si právě zařizujete svůj nový byt či dům, anebo děláte rekonstrukci, jistě se vám bude hodit seznam toho, co patří do koupelny.

Nábytek do koupelny

Pokud si budete chtít usnadnit výběr, můžete vsadit na koupelnové sestavy. Díky nim svou koupelnu zařídíte krásně, prakticky, rychle, snadno a perfektně. Výběr sprchového koutu, vany či umyvadla do koupelny není radno podcenit. Rozhodovat byste se měli podle několika faktorů. Chcete, aby bylo vaše umyvadlo hlavně funkční a snadno se udržovalo? Pak sáhněte po klasickém bílém keramickém umyvadle. Větší rodina ocení dvojumyvadlo. Pokud hlavní roli hraje design, zkuste třeba kulatý tvar, anebo umyvadlo v černé barvě. Odlišný tvar i barva vypadá elegantně, osobitě a velmi neotřele.

Skříňky pod umyvadlo

Koupelnový nábytek může mít mnoho podob. Když už vybíráte umyvadlo, zamyslete se, zda ho chcete mít samostatně, anebo spolu s koupelnovou skříňkou pod umyvadlo. Nábytek do koupelny a jednotlivé koupelnové skříňky jsou velmi praktické, protože vám umožní prostor koupelny naplno využít a navíc budete mít vše potřebné vždy po ruce. Praktické jsou i závěsné skříňky pod umyvadlo, které zjednoduší úklid podlahy. Elegantní jsou i skříňky na nohách, pod kterými také snadno vytřete.

Závěsné skříňky nebo klasika stojící na podlaze

Závěsné skříňky do koupelny poslouží na uložení všech nezbytností, jako jsou ručníky, hygienické potřeby, fén, čistící, prací i mycí prostředky a kosmetika. Vypadají zajímavě a umocňují v prostoru pocit vzdušnosti. Jestliže raději dáváte přednost klasice a většímu úložnému prostoru, využijte vysoké skříňky do koupelny, které využijí každý centimetr místa. Vejdou se vám tam všechny výše zmíněné věci a společně s nimi třeba i koš na špinavé prádlo. V koupelně se neobejdete ani bez zrcadla. Alternativou k samostatnému zrcadlu jsou ucelené koupelnové skříňky se zrcadlem.

Co nesmí chybět v žádném obývacím pokoji

Stavíte nebo rekonstruujete svůj dům či byt? Pokud ano, nezapomeňte na to, že po dokončení všech prací je čas zaměřit se na vybavení vašeho interiéru. A protože centrální místností domova je zejména obývací pokoj, přinášíme vám hned několik tipů, jak ho vybavit a co v něm nemá chybět.

Začněte nábytkem

Nábytek do obývacího pokoje je tím nejdůležitějším. Bez něj se žádná místnost neobejde. Pokud chcete mít vše sladěno v jednotném stylu, zaměřte se na ucelené obývací stěny. Velmi variabilní a snadno kombinovatelný je však i sektorový nábytek. Díky nábytku do obýváku si vytvoříte první základ útulného bydlení. Nezapomeňte na různé úložné prostory, jako jsou třeba šatní skříně. Elegantním a velmi skladným kusem nábytku jsou komody, prosklené vitríny, regály a knihovny.

Sedací soupravy

V oblasti zařizovacích předmětů nelze zapomenout na sedací soupravy a pohovky v různých stylech, barvách, vzorech a velikostech. Ty patří k základním prvkům, které by měl každý obývací pokoj zahrnovat. Mezi dnešní nejvyužívanější materiály patří pravá i umělá kůže a různé druhy čalounění. U žádné sedací soupravy v obývacím pokoji také nesmí chybět konferenční stolek.

Nezapomeňte ani na elektroniku

Jelikož v obývacím pokoji můžeme se svou rodinou, přáteli a blízkými trávit skutečně mnoho času, neměli bychom zapomínat ani na televizi a další kvalitní elektroniku. Dnes už je tradiční volbou třeba plochá televize, stejně jako rádio, HiFi věž, popřípadě také DVD přehrávač nebo domácí kino. Všechno toto elektronické vybavení můžete vkusně poskládat na k tomu určený televizní stolek. Hodit se vám mohou i police. To vše patří k moderní součásti každé správně vybavené domácnosti.

Doplňky a dekorace hrají velkou roli

Pokud chcete, aby váš obývací pokoj skutečně vytvářel dokonale útulný a příjemný domov, nezapomínejte na vhodné osvětlení a různé dekorační prvky, doplňky, koberce, obrazy a zrcadla, které dotvoří celkovou atmosféru v místnosti. Hitem posledních let jsou kromě klasických krbů i biokrby. Stylový obraz na stěně i socha vedle stolní lampy zajistí, že pokoj nebude vypadat prázdně a nudně. Vneste do místnosti i kousek přírody v podobě pokojových rostlin.

Malý nábytek jako dárek na Vánoce? Máme pro vás hned 5 tipů!

Pokud kupujete pravidelně vánoční dárky rodině či přátelům, možná už letos nevíte, co svým blízkým pořídit. Zamyslete se nad tím, zda jim nechybí nějaký pěkný kousek pro vybavení interiéru. Zkuste letos darovat malý nábytek, jako jsou komody, poličky, křesílka, stoličky, taburety či zrcadla.

Nákup do malého bytu

Před samotným nákupem si dobře promyslete, co a kam pořizujete. Výběr nábytku do malého bytu je hotová věda. Vybírejte nábytek ideálně ve stylu a v odstínu, který bude světlejší než podlaha a tmavší než strop. Kousky nábytku by neměly působit moc masivně a přednost dejte rovným liniím před přílišným zdobením. Lepší je také nižší sektorový nábytek. V rodinných domech s velkými a světlými pokoji můžete popustit uzdu svojí fantazii. Dejte však pozor, ať vše k sobě dokonale ladí.

Sedací pytle, stoličky, židličky a taburety

Sedací vaky, stoličky, židličky a taburety nalezené pod vánočním stromečkem vámi obdarovaným spolehlivě vykouzlí úsměv na tváři. Jsou skvělé do obývacích a dětských pokojů i dekorativně praktickou ozdobou hal a vstupních místností. Najdete je v různých vzhledech i barvách s dlouhou životností, odolností a pevností. Relaxační posezení, které dovolí vašim zádům úplně se přizpůsobit momentální poloze těla, má neuvěřitelně ulevující účinky. Taburety a stoličky mohou posloužit i jako multifunkční nábytek. Lze je používat jako malé konferenční nebo odkládací stolky i podnožky.

Pohovky, sedačky a lenošky

Pokud vybíráte pohovku, sedačku, gauč či lenošku, potahová látka by měla být odolná a příjemná na dotek. Barevně by měla pohovka do prostoru ladit. Milovníci pohodlí, komfortní relaxace a příjemného lenošení ocení prostor, kde mohou relaxovat nejen vsedě, ale hlavně odpočívat vleže. Mnoho obdarovaných také ocení rozkládací funkci či snímatelný, pratelný potah opěrných polštářů. Ty totiž dost ulehčí úklid a pomohou zachovat polštářkům čistý, elegantní a svěží vzhled.

Regály, knihovny, vitríny a police

Regál či knihovna, prosklená vitrína nebo menší či větší police a polička může skvěle dotvořit atmosféru v mnoha místnostech. Můžete vsadit na masivní dřevo, anebo na vzdušné kousky z kvalitně zpracovaného lamina, třeba v nadčasovém přírodním dekoru dub. Pro vyšší odolnost vůči oděru hran u nich výrobci používají tvrdé ABS hrany. Nábytek má pak delší životnost. Obdarovaný si díky těmto kouskům uspořádá knihy, různé sbírky, trofeje i suvenýry z dovolených a výletních cest.

Zrcadla

Zrcadlo je dekorativní, praktický a výrazný kus nábytku. Nemusí viset jen v koupelně, ložnici, šatně či předsíni. Nádherně doladí třeba obývací pokoj. Navíc umí prosvětlit a opticky zvětšit každý prostor. Všem obyvatelům domu či bytu umožní úpravu vzhledu i kontrolu zevnějšku a současně esteticky pozvedne celkový vzhled interiéru. Zrcadlo je proto skvělým dárkem na Vánoce. Rozhodli jste se koupit svým blízkým malý nábytek na Vánoce? Díky naší inspiraci snadno najdete vhodný dárek!

Pořiďte si nábytek, bez kterého se o Vánocích neobejdete

Vánoční svátky jsou obdobím plným nádherných dekorací, pochoutek, radosti a společně stráveného času s rodinou a přáteli. Bez správného nábytku by však ani vánoční atmosféra nebyla úplná. Pojďme se podívat na pár kusů nábytku, které by vám doma neměly chybět, aby byly Vánoce dokonalé.

Velký jídelní stůl a židle

Jídelní stůl je místem, kam se svou rodinou usedáme ke štědrovečerní tabuli a setkáváme se u něj i následující dny. Právě u jídelního stolu se odehrává většina vánočních kouzelných chvilek. Podávají se u něj tradiční vánoční pokrmy, cukroví i pochoutky a celá rodina u něj sdílí společně strávené chvíle. Ujistěte se, zda je stůl rozkládací a jestli vám u něj pro někoho nebude chybět jídelní židle. Vsadit můžete i na ucelené jídelní sestavy. Ozdobte si jídelní stůl slavnostním vánočním ubrusem, svíčkami a vánočními aranžmá v podobě adventních věnců či vánočních svícnů, přidat můžete i živé květiny.

Komfortní sedací souprava

Jedním z nejdůležitějších kusů nábytku je komfortní pohovka nebo celá sedací souprava. K nim nesmí chybět ani konferenční stolek, na který o vánočních svátcích přijdou všechny laskominy. Jde o místo, kde se rodina i přátelé schází, vyměňují si dárky a sledují vánoční pohádky a filmy. Nepodceňte proto výběr pohodlné a dostatečně velké sedačky, která poskytne dostatek prostoru pro všechny. Pokud je vás opravdu hodně, doplňte pohodlná křesla, taburety a podnožky. Dejte na pohovku dekorativní vánoční polštářky, deky a plédy, které vás zahřejí a vnesou do obývacího pokoje sváteční atmosféru.

Knihovna, vitrína či poličky zútulní každou místnost

Vánoční svátky jsou ideální dobou pro relaxaci při čtení dobrých knížek. Regál či knihovna, prosklená vitrína nebo zajímavé police a poličky s oblíbenými tituly doplněnými vánočními dekoracemi a ozdobami vytvoří útulný koutek jako stvořený k odpočinku. Pokud máte to štěstí a máte doma i krb, hřejivou a útulnou atmosféru domova nic nepřekoná. Vánoční ozdoby na krbové římse a plápolající oheň jsou jako stvořené k vytvoření pravé vánoční atmosféry. Skvělou alternativou je i elektrický nebo přenosný krb. Můžete si u něj odpočinout s teplým nápojem a vychutnat si atmosféru Vánoc.

Dostatek úložných prostor

adventním obdobím a příchodem Vánoc si zdobíme své domovy různými světelnými řetězy, ozdobami a vánočními dekoracemi. Navíc se často náš domov zaplní novými dárky a dekoracemi. Úložný prostor v podobě komod, skříní, skříněk, regálů a obývacích stěn, vám doma pomůže udržet pořádek a poskytne místo pro uložení dekorací i dárků před jejich rozdáváním. Z pečlivě vybraných kusů nábytku a zajímavých dekorací si doma vytvoříte útulné prostředí plné radosti a pohody. Tak neváhejte a začněte si připravovat svůj útulný domov na nadcházející Vánočních svátky ještě dnes!

Jak správně vybrat jídelní stůl

Jídelní stůl musí dobře vypadat a opomíjet nelze ani jeho funkčnost. Proto se podíváme na to, na co při výběru stolu nezapomínat. Podíváme se na ty nejčastější dotazy, které nám klienti pokládají.

Jaký zvolit materiál

Stůl se dá vyrobit z dřevotřískových desek i z jakéhokoliv dřeva. Může být vyroben z měkkých jehličnatých dřevin, odolných exotických dřevin i z tvrdého dřeva dubu, buku, jasanu nebo ořechu. Nejoblíbenější je asi masivní dubové dřevo, které je tvrdé, pevné, trvanlivé a odolné proti rýhám. U stolů z laminované dřevotřísky se strukturou dřeva s ABS hranamitermoplastu se pro olepování používá hlavně voděodolné a žáruvzdorné PUR lepidlo. Stačí ho málo, hrana těsně přilehne na čelní plochu a spára téměř není vidět. Pokud netrváte na masivu, hledejte precizní provedení laminace.

Precizní konstrukce

Doporučujeme kovovou konstrukci, která je navrtaná do desky stolu. Ta zajišťuje maximální bytelnost a dlouhou životnost během užívání. U lepeného či šroubovaného podnoží je důležité precizní provedení. V opačném případě vzniká riziko, že nohy stolu i židlí se budou časem viklat nebo se vylomí. Nohy svářené do celistvého podnoží umí zajistit trvalou stabilitu stolu do jídelny.

Jak velký zvolit stůl

Standardní délka a šířka stolu pro 4 až 6 osob je 160 na 100 cm. Takový jídelní stůl je dost velký na to, abyste měli kolem sebe dostatek prostoru. Každý sedící má pro sebe na délku 80 cm a 45 cm na šířku. Další 2 lidé navíc mohou zasednout do čela stolu, i když jim prostoru výrazně ubude. Běžná délka a šířka stolu pro 6 až 8 osob je 220 na 90 cm. Každý sedící má pro sebe na délku 67,5 cm a na šířku 50 cm. Další 2 lidé opět mohou usednout do čela stolu. Pro větší komfort volte rozměr 250 cm.

Péče o jídelní stůl

Stůl do kuchyně či jídelny je třeba chránit před vlhkostí a přímým teplem. Není dobré jej dlouhodobě vystavovat ani působení vody a vodních par. Při úklidu používejte šetrné čisticí prostředky a spreje, které povrch vyčistí, aniž by byla narušena ochrana dřeva vytvořená přírodními vosky. Zamyslete se nad tím, zda si koupíte jeden pořádný stůl, který vydrží desítky let, nebo si zvolíte levnější variantu, kterou můžete za pár let obměnit. Záleží jen na vás. Výběr vám usnadní naše jídelní sestavy.

Na co dát pozor při nákupu i sestavování nábytku

Při nákupu nábytku neřešte jen vzhled, ale zaměřte se také na technické detaily a důležité parametry. Interiérový nábytek se vyrábí z mnoha různých materiálů. Podívejte se, na co všechno se zaměřit.

Tloušťka desek

Můžete se setkat s různými tloušťkami korpusu. Lepší je vždy silnější, alespoň 18 mm. Nábytek je pak stabilnější, pevnější a má delší životnost. Tloušťka dvířek a čel zásuvek je důležitá při časté manipulaci. Na silnějších deskách i jejich hranách také vyniknou ornamenty, frézování a dekorace.

Spojující materiál

U nábytku je třeba spojit jednotlivé díly. Spojovací šrouby jsou lepší než vruty třeba proto, že pak můžete nábytek snadno demontovat a znovu ho sestavit, aniž byste jej poničili. Pokud toužíte po neviditelných spojích na čelních plochách, můžete použít i oblíbené dřevěné kolíky.

Nábytkové kování

Plastové kování moc dlouho nevydrží, proto raději vsaďte na to kovové. Řiďte se jednoduchým vodítkem, kterým je u kování opět délka záruky. Pokud je záruka doživotní, máte vyhráno.

Pravé úhly

Nábytek si opravdu důkladně prohlédněte a pohlídejte si záruku. Všechny úhly by měly být k sobě navzájem kolmé a spoje rovné. Různé škvíry a nerovnosti mohou v budoucnu způsobovat potíže.

Hrany a lepidla

Papírové hrany nahradily ABS hrany ze speciálního termoplastu. Při jejich olepování se preferuje PUR lepidlo, které je voděodolné a žáruvzdorné. Stačí jej troška, hrana těsně nasedá na čelní plochu a spára téměř není vidět. U jiných lepidel je třeba použít větší množství a spáry jsou znatelnější.

Povrchové úpravy

Jako povrchová úprava se používají fólie nebo laky, které si lépe poradí s drobnými škrábanci a oděrkami. U akrylátových laků lze poškozené části rozleštit. Poškození na fólii je však nevratné.

Skleněné výplně a plochy

Skleněné plochy na nábytku by měly být kalené neboli tvrzené, aby byly v běžném provozu domácnosti téměř nerozbitné. Toto sklo je ve větších formátech pevnější, neprohne se a nevibruje.

Nábytek ke zdi i do prostoru

Nábytek, který bude v prostoru a nebude stát u zdi, musí být dostatečně stabilní a pohledově řešen ze všech stran. Měl by být vyroben z kusů masivu. Pokud bude stát u zdi, vždy je lepší nábytek připevnit ke stěně, aby na vás náhodou nepřepadl. Důležitý je design, funkčnost i bezpečnost.

Jak vybrat správně dětskou postýlku

Při narození dítěte je cílem všech rodičů zajistit pro své miminko komfort i bezpečí. Aby mohlo být spaní pro novorozence co nejpohodlnější a nejbezpečnější, je třeba vybrat kvalitní postýlku. Na ceně až tak nesejde, hlavní je kvalita. Důležité je vytvořit dítěti místo, kde se bude cítit dobře a klidně.

Pohodlí a bezpečnost

První měsíce života tráví miminka nejčastěji v dětské postýlce. Chybět by v ní proto neměla kvalitní matrace, pevné hrazení s možností polohování a možnost postýlku přesunout tam, kam bude zrovna třeba. Pokud budete mít postýlku na stálém místě, můžete si pořídit i cestovní postýlku, ohrádku, košík či kolébku. Lehká postýlka vybavená kolečky má jisté výhody, stejně jako lehce přenosná skládací cestovní varianta. Třeba v době nemoci můžete dítě kdykoli přisunout co nejblíže k sobě. Usnadní vám to vstávání k miminku a zmírní probdělé noci, po kterých nemůžete únavou vstát.

Polohovací rošty i hrazení

Polohovací rošt umožňuje nastavit matraci v dětské postýlce do libovolné výšky. Matka po porodu se pak nemusí zbytečně ohýbat, přepínat a namáhat. Větší dítě vám pak z postýlky nepřepadne ani nevyleze. Navíc se dá pohodlně vysunovat a dávat dolů i boční hrazení. Starší dítě naopak může vlézt do postýlky samo. Postýlka, která díky tomu roste i s dítětem se vyplatí nejen z hlediska praktického, ale i finančního. Děti rostou rychle, proto vybírejte raději tu delší, která vydrží novorozenci i batoleti. Spouštěcí mechanismus musí splňovat podmínku bezpečnosti, aby si dítě nemohlo skřípnout prsty.

Certifikát od výrobců

Na prvním místě je kvalita a bezpečnost, proto si ověřte, zda postýlka splňuje bezpečnostní požadavky i pro ty nejmenší a má potřebné certifikáty. Nejčastějším materiál dětských postýlek je dřevo. Bývají vyrobeny hlavně ze smrkového, bukového, břízového či borovicového dřeva. Důležitá je pevná konstrukce, která poskytne pevnou oporu páteři dítěte a bude dostatečně bezpečná. Materiál musí být zdravotně nezávadný. Jemné obroušení postýlky musí disponovat i nezávadným lakováním.

Kvalitní matrace i přebalovací komody

Matraci vybírejte raději tvrdší, vhodné jsou například ty z elastické studené pěny, která je nejen odolná, ale je vhodná i pro alergiky, astmatiky a ekzematiky. Kontrolujte vhodnou velikost a dobře měřte. Přebalovací pulty a komody umožňují snadné přebalování miminka ve vhodné výšce i dostatek úložného prostoru na pleny, oblečení, osušky a další potřeby při ošetření miminka po koupání a převlékání.

Vytvořte si doma relaxační zóny a budete se cítit skvěle

Domov nemá jen praktickou funkci. Nechodíme tam jen uvařit, uklidit, vyprat nebo se vyspat. Měli bychom se v něm cítit příjemně, díky jeho útulnosti bychom v něm měli načerpat energii a mít v něm pocit úlevy. Domov má být bezpečné a komfortní místo vhodné pro každodenní relaxaci. Vytvořte si zajímavá zákoutí, kde si dobije baterky. Relaxační zóny lze vytvořit v malém bytě i rozlehlém domě.

Vymezte prostory s rozdílnými funkcemi

Důležité je odlišení místa pro odpočinek od prostoru určeného na práci. Spánek a relaxace je klíčový pro obnovu naší mentální i fyzické kapacity. Pracovní kout v ložnici může negativně ovlivnit naše usínání a kvalitu spánku. Zkuste se vyhýbat práci v místnostech, které jsou primárně určeny k odpočinku. Oddělte pracovní a odpočinkový kout alespoň opticky. K tomu nemusí sloužit jen paraván. Skvělé jsou i regály, dělící stěny se zelenými rostlinami, posuvné dveře i designové závěsy.

Pořiďte si pohodlné doplňky

V jednotlivých oddychových zónách se musíte cítit pohodlně. K tomu vám pomohou kvalitní sedací soupravy, pohovky a křesla, postele, rošty i matrace, tedy místa k sezení i ležení. Pohodlí ale nekončí u základního typu nábytku, klíčové jsou i drobné doplňky, které vám pomohou výrazně zvýšit komfort a přispět k celkovému pocitu příjemné relaxace. Tzv. chill out zónu vám hravě vytvoří sedací vaky, které vám umožní měnit polohy a přizpůsobí se křivkám páteře i vašemu momentálnímu rozpoložení. Doplňte měkké textilie, jako jsou deky, plédy, dekorační polštářky a koberce, které dodají interiéru uvolňující a útulnou atmosféru, ve které vás už nebude nic zbytečně rozptylovat.

Hudby, vůně, zeleň a přírodní prvky

Zelené i kvetoucí rostliny mají pozitivní vliv na naši psychiku, zlepšují kvalitu ovzduší, vnáší do interiéru kus přírody i pocit svěžesti. Proto by pokojové rostliny v relaxační zóně rozhodně neměly chybět. Nebojte se je kombinovat s různými dekoracemi z přírodních materiálů, jako je rákos, ratan či bambus, které vám v malé chvilce pomohou navodit pocit klidu, rovnováhy a harmonie. K pocitu úlevy pomůže i relaxační hudba a vůně linoucí se díky esenciálním olejům v podobě levandule, eukalyptu či meduňky z aromalampy či difuzéru v rámci aromaterapie, která podporuje relaxaci.

Hřejivé tóny a jemné osvětlení

Nábytek vybírejte podle typu nábytku či místnosti. Velký vliv má na vaši náladu i barevný odstín osvětlení. Pro odpočinek jsou vhodnější teplejší žluté tóny světla ve svítidlech, které vám navodí pocit zapadajícího či vycházejícího slunce. K útulnější atmosféře pomůže volba více drobných světelných zdrojů než jednoho centrálního svítidla. Stojací lampy, stolní lampičky, světelné řetězy, bodovky a svíčky vám pomohou alespoň na chvíli zpomalit, oddat se odpočinku a klidně relaxovat.

Jak vybírat nábytek do obývacího pokoje

Zařizujete si nový obývák, anebo chcete dát obývacímu pokoji zcela nový vzhled? Vyberte si u nás atraktivní kousky pro moderní a stylové vybavení. Volte z nejrůznějších forem úložných prostor, sedacích souprav, televizních a konferenčních stolků i knihoven. Jak si s výběrem nábytku poradit?

Zaměřte se na důležité faktory

Chcete si svůj obývací pokoj zařídit moderním a stylovým nábytkem, nebo raději vsadit na tradiční či rustikální styl? Výběr vzhledu nábytku ovlivňuje styl vašeho bydlení. Roli však hrají i další faktory, třeba barvy použité v místnosti na podlaze a na stěnách. Tmavší prostory oživí nábytek ve světlejších tónech, světlé místnosti snesou i tmavší nábytek. Kromě estetických hodnot by měla být na prvním místě také funkčnost a praktičnost. Uvědomte si, jaké dispozice má zařizovaná místnost. Důležitý parametr je velikost. K častým chybám patří obýváky zahlcené nábytkem postrádající vzdušnost.

Sektorový nábytek a úložné prostory

Obývací stěny, šatní skříně, knihovny a vitríny, regály, komody, speciální komody pod televizi a další úložné prostory hrají jednu z hlavních rolí. Zkuste investovat do sektorového nábytku, který vám umožní variabilitu, možnost kombinování a změnu. Mnozí výrobci nabízí vzájemně kombinovatelné kusy, jejichž uspořádání je na vaší kreativitě. Důležité je provedení nábytku v jednotném designu.

Sedací souprava

Sedací soupravu či pohovku a křeslo vybírejte vždy podle velikosti, barvy, pohodlí a komfortu. Důležité jsou samozřejmě i tvar a styl, možnosti úložného prostoru či rozložení, kvalita, životnost a způsob údržby. Pokud chcete zvolit dominantní sedačku, můžete sáhnout po klasických rohových kožených soupravách pro více osob v luxusním stylu kombinovaných s křesly ze stejného materiálu.

Konferenční stolek

Při vybírání televizního stolku, konferenčního stolku, případně odkládacího stolku se zaměřte na jeho možnosti každodenního využití. Zkuste zvolit stolek ze snadno udržovatelného materiálu, s optimální velikostí i výškou a esteticky ladící se sedačkou a s ostatním vybavením či výmalbou obývacího pokoje. Ať už vyberete nábytek v klasickém, moderním, rustikálním, přírodním, exotickém nebo extravagantně výstředním stylu, vždy záleží na jeho designu, komfortu a praktickém využití.

Jak zařídit útulnou jídelnu

Ať už máte doma samostatnou jídelnu, anebo prostor propojujete s kuchyní či obývacím pokojem, důležité je zařídit si místo ke stolování tak, aby ladilo se zbytkem interiéru, bylo praktické a útulné.

Správná ergonomie jídelny

V prostorech jídelny či kuchyně je důležité myslet na vzhled i ergonomii. K tomu můžete přidat spoustu dekorací a doplňků. Vše by zde mělo být na svém místě. Jídelní sestava, stůl i židle musí pojmout celou rodinu i případné hosty. Všichni se sem musí pěkně vejít, pohodlně se najíst a mít své maximální pohodlí. Proto je třeba zvolit vhodné rozměry a smysluplné uspořádání.

Jak na správné rozměry

V první řadě je třeba brát ohled na dispozici interiéru a zvolit vhodně velký stůl, kam můžete pohodlně zasunout a zase odsunout židli a případně projít okolo stolu tak, aby vám nepřekážel, když půjdete třeba z kuchyňské části do obývacího pokoje. Podstatná je také výška jídelního stolu, která by měla být přibližně 75 cm. Komfortní sezení je rovněž zásadní. Jídelní židle by měly mít vysoké opěradlo pro pohodlné opření zad a nohy dlouhé 40 až 45 cm pro komfortní sezení.

Jak vybrat jídelní nábytek

Určitě chcete mít jídelnu nebo jídelní část sladěnou, to vám umožní jídelní sestavy. Milovníky tradic uspokojí dřevo, pro moderní styl doplňte skleněné a kovové prvky. Bílá prostor opticky zvětší, zesvětlí a rozzáří, tmavá bude vypadat luxusně se správnými doplňky a dekoracemi. Dřevěné židle mohou mít látkové, kožené nebo koženkové čalounění, které přispěje k vašemu pohodlí. Pro návštěvy oceníte skládací i stohovatelné židle a praktické taburety, pro děti zase dětské stoličky.

Dekorace a doplňky

Dekorace a doplňky, jako je ubrus a váza s květy, či stylový příborník zútulní prostor. U koberců se vždy držte tvaru stolu a k obdélníkovému stolu dejte obdélníkový koberec, který svými rozměry přesahuje desku stolu, aby se o něj nezadrhávalo při zasouvání a odsouvání židlí. To samé platí pro čtvercové, oválné a kulaté stoly. Jídelní část si žádá také samostatné světlo nad stolem. Můžete sáhnout po stylových závěsných svítidlech, které ale nesmíte zavěsit moc nízko, aby vás neoslňovalo. Nad dlouhý stůl umístěte raději lineární svítidlo a jídelní židle zde můžete zkombinovat třeba s lavicí.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz