Nábytek se vám musí líbit, má splnit svůj účel a má ladit se zbytkem vašeho vybavení. Zvažte, zda se vám vejde do místnosti, jeho kvalitu i odolnost. Než se rozhodnete pro nákup nového kousku, přečtěte si naše cenné rady, díky kterým pořídíte nábytek, který vám bude skutečně sedět na míru.
1. Zamyslete se nad svými potřebami
Definujte si své potřeby, minimalizujete si omezení, jako je velikost prostoru nebo dostupné finance. Pro početnou domácnost potřebujete velký jídelní stůl, pokud žijete sami, nepotřebujete obrovský stůl ani monstrózní kuchyňskou linku. Při omezených financích volte místo masivních kusů lamino.
2. Řiďte se svým vkusem a stylem
Váš osobitý styl promítněte i do interiéru. Nábytek by měl ladit. Pokud se neumíte rozhodnout pro jeden styl, zkuste eklektismus, tedy kombinaci více stylů, která má svá pravidla. Každý kus nábytku může vypadat jinak, celek však má být v harmonii a souladu. Kombinujte max 3 bytové styly. Každý pokoj by měl mít svoji dominantu. V ložnici třeba atypickou komodu a v obýváku skleněnou vitrínu.
3. Nepodceňujte kvalitu
Dbejte na kvalitu a nevybírejte jen podle ceny. Nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci. Sedačka i postel, která má vydržet dlouhá léta, musí mít pevnou kostru. Rám má být z masivních tvrdých dřev, jako je dub, buk či javor, vsadit můžete i na konstrukci z oceli či chromu.
4. Volte nábytek šetrný k životnímu prostředí
Aby si krásu planety užily i vaše děti, můžete vsadit na recyklované a obnovitelné materiály. Masivní nábytek může být ze dřeva, které pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů, z recyklovaného dřeva či plastu a úložné boxy i koše z mořských trav, bambusu i recyklovaného papíru.
5. Zvolte vhodnou velikost
Nezapomínejte na rozměry místnosti i nábytku. Při výběru velikosti jídelního stolu pamatujte, že potřebujete 77 cm, abyste mohli pohodlně odsunout židle a ideálně 100 cm volného prostoru za židlí. Do malých obýváků se perfektně hodí rohové sedačky do tvaru L, do velkých obývacích pokojů pohovky do tvaru U nebo třeba kombinace dvojsedáků a trojsedáků s křesly a taburety.
6. Zkoumejte vlastnosti povrchů a čalounění
Potahové látky na čalouněném nábytku, jako jsou křesla, pohovky, sedačky, židle či postele, by měly být v souladu s osazenstvem domácnosti. Malé děti i zvířecí mazlíčci vyžadují vyšší odolnost a snazší údržbu povrchu. Existují látky, které nepropouští vodu, snadno se čistí nebo odolají drápkům.